CRICKET: Westbury make it four wins in a row

Bicester Advertiser: Chesterton’s Trevor Price took 5-12 as he helped them to a nine-wicket win against Wolvercote in Division 3 on Saturday Chesterton’s Trevor Price took 5-12 as he helped them to a nine-wicket win against Wolvercote in Division 3 on Saturday

Westbury kept up the pressure on OCA League Division 1 leaders Cowley Internationals, with a 106-run win at Hook Norton.

Tom Gurney put in a great performance with both bat and ball for Westbury, who were recording their fourth success in a row.

First, he contributed 90 of his team’s 237-5 and then grabbed 4-27 as the hosts were dismissed for 131.

Hook Norton 4pts, Westbury 30 In Division 3, tremendous bowling from Chesterton pace duo Trevor Price (5-12) and Steve Lewis (4-17) skittled Wolvercote for 94.

Graham White then cracked a sure-fire 49 as the home team won by nine wickets.

The result saw them displace Cairns Fudge at the head of the table.

Chesterton 30, Wolvercote 1 In a close contest, Marsh Gibbon piled on  198-8 at Fringford, Stuart Leonard making 66.

Jonny Reid then followed up his ton the previous week with 60, but his side were all out for 171.

Steven Turner was the pick of the bowlers with 4-41.

Fringford 7, Marsh Gibbon 29 An unbeaten 60 from Rehman Ullah helped steer Westcott to a five-wicket home win against Eynsham.

Waqas Ur-Rehman recorded figures of 6-26 as Eynsham struggled to 131.

Ullah’s heroics then steered his team home for the loss of five wickets.

Eynsham 4, Westcott 29 Fifteen-year-old Harry Lewis, scored 97 as Westbury 2nd recorded 248 at home to Hook Norton 2nd in Division 6.

Hooky went down by 61 runs as they were restricted to 187-7, Ron Ridgeway taking 3-43.

Nick Judd top-scored with 40 as he helped Brill to a four-wicket home win against East & West Hendred 2nd in Division 7.

The visitors were restricted to 161-7, Colin Young capturing 3-36.

Brill then went past the victory target with six wickets down.

Brill 28, E&W Hendred 6 Chesterton 2nd lost by 36 runs at Sunningwell 2nd in Division 9.

Sunningwell were dismissed for 162, Richard Dumbleton taking 3-33.

But Chesterton were rolled over for 126, Peter Talbot top-scoring with 45. Andrew Barrett took 3-32.

Sunningwell 2nd 28, Chesterton 2nd 7 Westcott 2nd failed to cope with the menace of Steve Edwards as they lost by 66 runs at home to Kilkenny 2nd in Division 10.

Kilkenny reached 140-8, before Edwards rattled thro-ugh the Westcott batting with 5-10 as they were skittled for 64.

Westcott 2nd 5, Kilkenny 2nd 27 All three results were possible up to the last ball as hosts Chesterton 2nd edged out Sunningwell 2nd by two wickets in the Centenary Cup quarter-finals.

Chesterton’s pair of captain Ami Mishra (62no) and Alan Phillips (8no) came together needing 39 runs from nine overs and scrambled home with a single off a wide.

JJ Smith (51) led Sunnin-gwell to 160, which looked like being enough, despite Simon Morse taking 4-42.

Chesterton needed more than 100 at the half-way stage with only five wickets left and played out the penultimate over as a maiden, but still edged through.

RESULTS AND FIXTURES 

CENTENARY CUP QUARTER-FINALS

Sunningwell 2nd 160 (J Smith 51, S Morse 4-42, A Mishra 3-25), Chesterton 2nd 161-8 (A Mishra 62no).

OSBERTON RADIATORS CUP QUARTER-FINALS

Combe 2nd 92-9 (A Parke 4-14), Brill 48 (D Gardner 6-20, G Neyroud 3-24).

Division 1

Westbury 237-5 (T Gurney 90, S Willett 46, G Judd 38no, S Boardman 30, D White 3-73), Hook Norton 131 (T Lunel 43, T Gurney 4-27).

Division 3

Wolvercote 94 (T Price 5-12), Chesterton 98-1 (G White 49no).

Eynsham 131 (W Ur-Rehman 6-26), Westcott 132-5 (R Ullah 60no, R Thomson 3-46).

Marsh Gibbon 198-8 (S Leonard 66, W Honour 35, T Burcham 4-19), Fringford 171 (J Reid 60, J Bacon 57, C Needham 3-45).

Division 6

Westbury 2nd 248 (H Lewis 97, B Curley 46, A Clarke 35, R Knight 3-39), Hook Norton 2nd 187-7 (J Davis 55, M Berry 33no, C Plant 31, R Ridgeway 3-43).

Division 7

E & W Hendred 2nd 161-7 (E Hutt 50, C Young 3-36), Brill 164-6 (N Judd 40).

Division 9

Sunningwell 2nd 162 (G Corps 44, R Dumbleton 3-33), Chesterton 2nd 126 (P Talbot 45, A Barrett 3-32).

Division 10

Kilkenny 2nd 140-8 (D Floyd 61no, G Ellis 4-17), Westcott 2nd 74 (S Edwards 5-10).

WEEKEND FIXTURES

SATURDAY

Div 1: Westbury v Chadlington.

Div 3: Marsh Gibbon v Chesterton, Westcott v Witney Swifts.

Div 6: Sunningwell v Westbury 2nd.

Div 7: Broughton & NN 2nd v Brill.

Div 9: Chesterton 2nd v Risinghurst 2nd.

SUNDAY

Telegraph Cup quarter-finals: Wantage v Cairns Fudge, Westcott v Marsh Gibbon.

Steve Dixon Memorial Cup quarter-finals: Westbury 2nd v Minster Lovell 2nd.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree