WESTBURY moved a step closer to clinching the OCA League Division 1 crown after comprehensively beating hosts Radley by 129 runs on Saturday.
The visitors amassed 242-7 as No 4 Ben Rae top-scored with 92 and opener Paul Atkins chipped in with 54.
Spinner Richard Tredwell then returned figures of 4-34 and Graham Judd 3-28 as Radley were bowled out for just 113.
In Division 2, hosts Marsh Gibbon fell to a six-wicket defeat against Witney Swifts.
Marsh Gibbon were bowled out for 167 as Rob Pratley took 3-33 for the visitors.
Jason Seacole then carried his bat on 54 to lead Swifts to 169-4 and victory.
In Division 3, Wolvercote closed in on the title after an 89-run win against Westcott.
Richard Stewart top-scored with 71 in Wolvercote’s 198-6.
Barkat Ahmed then claimed 5-21 and Rhys Davies 4-25 as Westcott crashed to 109 all out.
Westbury 2nd need just one more victory to wrap up the Division 6 title after they convincingly beat second-placed Bampton by nine wickets.
Nick Blithe returned 4-11 as the visitors were only able to set 135-9.
Andrew Lees then scored 73 not out in Westbury’s 140-1.
They face Kidlington 2nd on Saturday.
RESULTS
Division 1
Charlbury 213-9 (M Rump 62, T Eaton 52, C Sinton 30, L Smith 4-24, E Dunn 3-65), Minster Lovell 215-4 (J Simpson 70no, C Tinsley 56no, E Graham 33, D Prosper 31).
Westbury 242-7 (B Rae 92, P Atkins 54, W Gurney 35no, A Saleem 3-67), Radley 113 (R Tredwell 4-34, G Judd 3-28).
Division 2
Marsh Gibbon 167 (S Richardson 34, C Shipperley 32, R Pratley 3-33), Witney Swifts 169-4 (J Seacole 54no, C Needham 3-27).
Division 3
Fringford 145 (J Bacon 37, P Hammond 4-22), Chesterton 148-7 (L Price 58, P Hammond 32,S Foote 4-17).
Wolvercote 198-6 (R Stewart 71, S Agarwal 41, B Proctor 32, W Ur Rehman 3-37), Westcott 109 (B Ahmed 5-21, R Davies 4-25).
Division 6
Kidlington 2nd 124 (T Broughton 6-13), Brill 125-3 (T Broughton 60no).
Bampton 135-9 (R Pitt 37, R King 33, N Blithe 4-11), Westbury 2nd 140-1 (A Lees 73no, S Boardman 47no).
Division 9
Marcham 2nd 104 (T Hill 37, A Mishra 4-27, J Vickers 3-22), Chesterton 2nd 41 (D Patel 7-17).
Division 10
Chalgrove 238-5 (R Murphy 64, T McDermott 52no, B Little 41, H Cooper 33, J Bateman 3-39), Westcott 2nd 45 (E Ray 3-15).
Charlbury 3rd 103 (J Astle 34, Z Hussain 4-19, U Mohammed 3-39), Britwell Salome 104-2 (H Khurshi 51no).
SATURDAY’S FIXTURES
Div 1: Great Horwood v Westbury, Minster Lovell v Shrivenham.
Div 2: E & W Hendred v Marsh Gibbon.
Div 3: Chesterton v Hanborough, Fringford v Tetsworth, Watlington v Cairns Fudge, Westcott v Eynsham.
Div 6: Westbury 2nd v Kidlington 2nd.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereComments are closed on this article