Tom Gurney’s 97 was in vain as Westbury fell to a first OCA League Division 1 defeat of the season at the hands of Shrivenham in a five-wicket loss.
The hosts rattled up 222-8, thanks to Gurney’s effort, Sanjay Chauhan taking 4-55.
However, Shrivenham got home at 223-5.
Marsh Gibbon edged out visitors Faringdon by two wickets in Division 2.
Faringdon could muster only 126-8 and the hosts were struggling at 87-8.
However, a partnership of 40 between Stuart Leonard (38no) and Matt Needham saw Marsh home with an over to spare.
Rehman Ullah took a hat-trick in remarkable figures of 8-11 as Westcott thumped visitors Watlington by ten wickets in Division 3.
Rehman’s spell skittled out Watlington for 27, and Westcott cruised in without losing a wicket.
Wolvercote top the division, after crushing Fringford by 158 runs.
Sahil Argarwal (49) top-scored in Wolvercote’s 205-9, before Robin Madden took 6-17 and Richard Oliver 4-14 as Fringford were shot out for 47.
Chesterton lost by five wickets at home to Tetsworth.
The home side were bowled out for 133, Nikunj Patel taking 6-38 and then Tetsworth eased to 134-5. RESULTS
Division 1
Westbury 222-8 (T Gurney 97, P Atkins 41, S Chauhan 4-55), Shrivenham 223-5 (W Snell 52, C Taylor 43, R Wycherley 38no, A Bowles 34, R Tredwell 3-54).
Division 2 Faringdon 126-8 (I Oglesby 51, D James 30), Marsh Gibbon 128-8 (S Leonard 38no, M Mead 32, J Tomes 3-16, N Giles 3-21).
Division 3
Chesterton 133 (G White 42no, N Patel 6-38), Tetsworth 134-5 (N Sharma 45, N Patel 37no).
Watlington 27 (R Ullah 8-11 inc hat-trick), Westcott 28-0.
Wolvercote 205-9 (S Argawal 49, T MacIntyre 32, M Bynoe 4-47), Fringford 47 (R Madden 6-17).
Division 6
Hanney 118 (N Judd 3-25, O Bates 3-34), Brill 121-7 (A Wynd 52, H Wilson 41no, J May 3-21).
Westbury 2nd 126 (R Deacon 6-24), Shrivenham 2nd 127-5 (A Taylor 77no, N Blithe 4-30).
Division 10 Britwell Salome 2nd 190 (H Khurshi 71, J Forrest 3-20, M Herriott 3-57), Westcott 2nd 124 (P Bateman 58, A Worman 4-31, Z Hussain 3-40).
SATURDAY FIXTURES
Airey Cup 1st round: Chipping Norton v Westbury.
Telegraph Cup 1st round: Westcott v Cairns Fudge, Chesterton v Uffington, Fringford v Kidlington.
Steve Dixon Memorial Cup 1st round: Hook Norton v Westbury 2nd.
Div 10: Kidlington 3rd v Westcott 2nd.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereComments are closed on this article