Atif Ali hammered an unbeaten 80 as Oxford & Bletchingdon Nondescripts got their Cherwell League Division 1 campaign off to a flying start with a nine-wicket win at Aston Rowant 2nd.

The hosts decided to bat first and did well to reach 150-7 between the showers, which reduced their allocation to 40 overs.

Tom Condon (38) and Thad Cooper (30) led the way, while Nondies’ off-spinner Mark Strong took 4-31.

Ali and opening partner Tim Rattigan (39) put the visitors in control and their victory was secured in the 25th over.

Aston Rowant 2nd 3pts, Oxford & Bletchingdon Nondescripts 25

Twyford’s Division 1 game away to Banbury 2nd was abandoned without a ball being bowled due to rain.

Peter Ferguson took 5-34 to bowl Bicester & North Oxf-ord to a seven-run victory over Great & Little Tew 2nd in Division 3.

Bicester made 165-9 with the help of Richard Simpson’s 41.

Kevin Taylor took 5-36 for Tew, who fell just short on 158.

Bicester & North Oxford 25, Great & Little Tew 2nd 6

Abingdon Vale 2nd rued dropping Jake Kubinek on one as he hit 105 from 47 balls to give Twyford 2nd a seven-wicket victory.

The Aussie was key in the hosts’ 165-3 from 19 overs.

Mark Edwards (58no) and Jordan Ford (38) had taken Vale to 161-8.

Twyford 2nd 25pts, Abingdon Vale 2nd 6

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd failed to cope with the menace of Geraint Hughes as they went down to a six-wicket defeat at home to Aston Rowant 3rd in Division 6.

Hughes took 6-15 as the hosts were dismissed for 71, a target the visitors surpassed in the 17th over.

Oxford & Bletchingdon 2nd 4, Aston Rowant 3rd 25


Division 1

Banbury 2nd v Twyford – abandoned.

Division 2

Aston Rowant 2nd 150-7 (T Condon 38, T Cooper 30, M Strong 4-31), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 151-1 (A Ali 80no, T Rattigan 39).

Division 3

Bicester & North Oxford 165-9 (R Simpson 41, K Taylor 5-36), Great & Little Tew 2nd 158 (P Ferguson 5-34).

Division 5

Abingdon Vale 2nd 161-8 (M Edwards 58no, J Ford 38, S Roberts 3-52), Twyford 2nd 165-3 (J Kubinek 105, L Mitchell 3-60).

Division 6

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 71 (K Ahmed 34, G Hughes 6-15), Aston Rowant 3rd 72-4.

Division 7

Bicester & North Oxford 2nd 145 (M Collins 47, J Pilgrim 40, S Godfrey 4-16, T Darling 4-37), Cublington 2nd 146-5 (P Tomlinson 51, T Taylor 32, C Doak 4-34).

Division 8

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 57-9 (English 4-8), Shipton-under-Wychwood 3rd 58-1.

Division 10

Abingdon Vale 4th 82, Twyford 3rd 83-5 (B Ramsundhar 3-15).


Div 1: Twyford v Oxford Downs.

Div 2: Oxford & Bletchingdon Nondescripts v Challow & Childrey.

Div 3: Buckingham Town 2nd v Bicester & North Oxford.

Div 5: Brackley v Twyford 2nd.

Div 6: Challow & Childrey 2nd v Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd.

Div 7: Bicester & North Oxford 2nd v Didcot 3rd.

Div 8: Cumnor 3rd v Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd.

Div 10: Didcot 4th v Bicester & North Oxford 3rd, Twyford 3rd v Challow and Childrey 3rd.